Subskrybuj zmiany na stronie - bądź na bieżąco z naszymi aktualnościami!

kalendarz facebook trip-advisor instagram

Nie tylko Góry Opawskie

Z poziomu widokowego należącej do zamku w Mosznej Wieży Dzika rozciąga się rozległa panorama Sudetów. Oko miłośnika turystyki górskiej bez trudu rozpozna sylwetki Biskupiej Kopy czy Pradziada, na tym jednak nasze możliwości zazwczyczaj się kończą. Tymczasem zobaczyć stąd można aż kilkadziesiąt wierzchołków, należących do siedmiu pasm górskich.

Najlepiej widoczne i najpotężniejsze są zdawałoby się te ze szczytów, na które bezpośrednio wskazuje wysunięta najdalej w stronę stadniny wieża niedźwiedzia. To Góry Opawskie, jedyne pasmo górskie na Opolszczyźnie. Ich najwyższe polskie szczyty odległe są zaledwie nieco ponad 30 kilometrów od murów zamku i widoczne nawet przy bardzo niekorzysntej pogodzie. Dobra widoczność sprawia, że widzimy dokładne zarysy grzbietów i miejsca gdzie porastający zbocza las został niedawno wykarczowany. Na jednym z wierzchołków możemy wtedy dostrzec kontrastującą z ciemnozielonym tłem wieżę widokową. W ten sposób odnajdujemy szczyt Biskupiej Kopy. To najwyższe miejsce w województiwe opolskim, liczące 890 m n.p.m. Wybudowana na niej w 1898 roku 18-metrowa wieża nosi imię cesarza austriackiego Franciszka Józefa i jest popularnym celem wycieczek mieszkańców regionu.

Zaraz na lewo od Biskupiej Kopy dostrzeżemy najwyższy szczyt całego pasma, położony w całości w Czechach Pricny Vrch (975 m n.p.m.). Góra sama w sobie nie należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w paśmie, liczne pielgrzymki podążają natomiast do położonego na jej zboczach sanktuarium maryjnego Maria Hilf. W cieniu Pricnego Vrchu kryje się Srebrna Kopa, której sylwetka jest zdecydowanie ciemniejsza na tle czeskiego sąsiada. To drugi pod względem wysokości szczyt Opolszczyzny (786 m n.p.m.).

Nad Górami Opawskimi wznosi się nieco mniej wyraźna sylwetka Orlika (1204 m n.p.m.). To już wierzchołek należący do pasma Hrubego Jesenika, położony nieco dalej, bo 44 kilometry od Mosznej. Te góry są najwyższe we wschodnich Czechach i zarazem najwyższe spośród wszystkich pasm widocznych z zamkowej wieży. Na lewo od Orlika widzimy Medvedi Vrch (1226 m n.p.m.), Velky Ded (1408 m n.p.n.) i wreszcie wyraźnie górujący nad całą panoramą Pradziad. Najwyższy szczyt wschodnich Sudetów liczy 1491 m n.p.m. i jest oddalony od zamkowych murów o 55 kilometrów. Na wierzchołku przy niemal kżdej pogodzie widać sylwetkę potężnej, 145-metrowej wieży telewizyjnej. Sam Pradziad to wdzięczny cel wycieczek, które mogą przybrać bardzo zróżnicowany stopień trudności. Na sam szczyt możemy się dostać zarówno asfaltem jak i szlakiem przez dziką dolinę Białej Opawy, stromą i pełną wodospadów.

Panoramę Hrubego Jesenika uzupełnia jeszcze Vysoka Hole (1465 m n.p.m.). Na lewo od niej dostrzegamy już tylko mało interesujące grzbiety Niskiego Jesenika i Gór Opawskich, które łagodnie opadają ku Wyżynie Śląskiej.

Na prawo od masywu Biskupiej Kopy widzimy góry sprawiające wrażenie nieco niższych, które osobom nieco obeznanym z Górami Opawskimi przywodzą na myśl masyw Parkowej Góry. To jednak zachodnia część Hrubego Jesenika, oddalona od Mosznej o 55-57 kilometrów, z najwyższym szczytem w postaci Kerpnika (1423 m n.p.m.). Parkowa Góra wygląda stąd znacznie mniej okazaje i kryje się w cieniu powyższego pasma, tuż nad linią horyzontu. Jej najwyższy szczyt to Średnia Kopa (543 m n.p.m.), odległa od zamku o 33 kilometry i odcinająca się od tła znacznie ciemniejszą barwą. Nieco na prawo od niej widzimy Przednią Kopę (495 m n.p.m.), na której znajdują się opuszczone schronisko i nieczynna wieża widokowa.

Dalej na prawo znajduje się potężne skupisko szczytów, położonych w różnych odległościach, za to pod bardzo podobnym kątem i bardzo blisko siebie. Znajdziemy tutaj wierzchołki czeskich Rychlebskich Hor, Masywu Śnieżnika oraz polskich Gór Bialskich i Złotych. Przy odpowiedniej widoczności naliczymy ich blisko trzydzieści, przy czym rozróżnić je od siebie będzie bardzo trudno. Z pewnością jednak jeden z nich, przy odpowiedniej przejrzystości powietrza, na pewno zwróci naszą uwagę. To wyraźnie górujący nad całą tą grupą Śnieżnik (1425 m n.p.m.), odległy o 70 kilometrów. To najwyższy szczyt Kotliny Kłodzkiej, z którego przy odpowiedniej pogodzie zobaczymy panoramę niemal całych Sudetów.

Jeszcze dalej na prawo góry wydają się stawać coraz mniejsze i znikać na horyzoncie. Tutaj zobaczymy jeszcze trzy „fale” wierzchołków, z których wszystkie należą do Gór Złotych. Z pierwszej z nich najciekawszym miejscem jest Karpiak (775 m n.p.m.), oddalony o 61 kilometrów. Na jego szczycie do dziś straszą ruiny średniowiecznego zamku. Kulminacją drugiej jest Borówkowa (900 m n.p.m.), odległa o 62 kilometry. Ten graniczny szczyt w latach osiemdziesiątych był miejscem spotkań polskich i czeskich opozycjonistów. Obecnie wznosi się na nim potężna, 25-metrowa stalowo drewniana wieża widokowa. Najdalej na prawo zobaczymy masyw Jawornika Wielkiego (870 m n.p.m.), oddalonego o 65 kilometrów. Z jego wierzchołka możemy podziwiać widoki ze stosunkowo niewielkiej, bo 6,5-metrowej, drewnianej wieży widokowej.

Na tym górska panorama z Wieży Dzika wydaje się kończyć. Jeżeli jednak popatrzymy przy dobrej pogodzie w kierunku zachodnim, czeka nas jeszcze mała niespodzianka. Szczególnie w godzinach popołudniowych można wtedy wypatrzeć niewielką ciemną plamkę tuż nad linią horyzontu. To zarys Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.), odległej aż o 95 kilometrów. Jest to zarazem najdalszy widoczny gołym okiem z zamkowej wieży punkt.

Łukasz Malkusz

http://wnaszegory.blogspot.com/

www.facebook.com/wnaszegory/

 

 

 

 

Zamek w mosznej

LOKALIZACJA

Sprawdź, gdzie leży Zamek Moszna i jak bez trudu do niego trafić...

Więcej...

HISTORIA

Poznaj historię wyjątkowego Zamku i odkryj tajemnice kryjące się w jego murach...

Więcej...

WYDARZENIA

W Zamku co rusz się coś dzieje, więc bądź na bieżąco z ciekawymi wydarzeniami...

Więcej...

TEATR MUZYCZNY

Poznaj Teatr Muzyczny Castello oraz jego operetkowy repertuar...

Więcej...

 

 

marszalek logo stopka